Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konečné výsledky Dračí povídkové soutěže

16. 11. 2010

Výsledky Dračí povídkové soutěže

1. místo

Mosquito killer -  24 + 59 = 83 bodů

získává modrého draka

2. místo

paprsek3 - 24 + 43 = 67 bodů

získává artefakt dle vlastního výběru ze setu mág či nekromant

3. místo

Ardon - 23 + 9 = 32 bodů

získává artefakt dle vlastního výběru ze setu elf

*********

 

Zde si můžete přečíst všechny ostatní soutěžní povídky

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Povídka #16- Elros

(el Maestro Laxinatorre, 6. 12. 2010 15:05)

A, sám mistr Elros... tak se mu podíváme na zoubek...

Zírám a tleskám. Tohle je fakt super věc, kterou jsem přečetl na jeden nádech a polovinu výdechu.

8 bodů

Povídka #17 - Grasperito

(el Maestro Laxinatorre, 6. 12. 2010 14:55)

...V myšlienkach stále častejšie myslel na... Jo, v myšlenkách se obvykle myslí.

Hrozná nuda. A hrozná blbost, máme tu skoro-vítěze.

1 bod

Povídka #18 - Prudas

(el Maestro Laxinatorre, 6. 12. 2010 14:47)

Chválím prvního člověka, který popisuje okolí. A popisuje ho tak, že si ho umím představit a ještě to ve mě vzbuzuje nějký vnitřní dojem.

Ale jsou tu i nesmysly, jako třeba *Jakmile opustím z hlavy kladení otázek...*

Tak styl to má dobrej, teda až na pár stupidit. Ale ten obsah. No to je děs. Opravdu mě mrzí, že tomu musím dát 2 body, ale víc si to nezaslouží. A zdůrazňuju, že to, žes obešel zadání mi nevadí, hodnotím kvalitu, ne splnění podmínek.

Elrosovi

(el Maestro Laxinatorre, 6. 12. 2010 14:13)

No do toho se mi moc nechtělo. A nebráním se (teda bráním), ale udržuju onu diskusi.

Jo, nesnášim, když někdo chce přijít na to, co tím autor vlastně myslel a ono to vlastně vůbec smysl mít nemělo. Nebo byl jiný. Každý by to měl pochopit po svém a měl by nad tím přemýšlet, ale dělat interpretace a vědecké práce je opruz a blbost.

Laxinátorovi

(Elros, 6. 12. 2010 13:44)

Nemusíš se bránit, kdykoli ze mě vypadne něco chytrého. :)

Ono fajn, zamyslel jsem se nad povídkou, nějak jsem si to vysvětlil. Problém je v tom, že jsem to udělal kvůli diskusi, ne kvůli povídce samotné.
Myslím si, že čtenář ti nebude nad povídkou přemýšlet sám od sebe. Protože zaprvé je líný a zadruhé ze zkušenosti ví, že to většinou stejně nemá smysl. Aby čtenář přemýšlet začal, musíš ho k tomu nějak dokopnout. Musíš ho přesvědčit, že zrovna tahle povídka za to stojí. Dát mu nějaký háček, který ho zaujme.
Třeba můžeš nechat nějakou postavu udělat něco, co v první chvíli působí strašně nelogicky. Takový hodně hloupý příklad by byl, kdyby tvůj trpaslík setnul drakovi hlavu, jakmile by ho poprvé uviděl. Jako čtenář bych vyvalil oči a začal přemýšlet, co to jako má bejt. Pravda, možná bych si řekl, že autor je prostě pitomec. Ale kdybych k němu měl jenom trochu důvěru, začal bych řešit trpaslíkovy motivace a žebříček hodnot.
Další možnost je třeba opakování nějakého motivu. Kdyby měl Arrax tetování v podobě srpu, stejný obrázek byl u Draufurtha na stěně jeskyně a úplně stejně vypadal dračí dráp, fungovalo by to asi stejně jako obrovská výstražná tabule s nápisem: "Héj, pozor, tady je nějaká spojitost!"
Nebo třeba když má někdo šíleně složitý plán, nech ho vysvětlit jeho kousek. Nebo ho nech do detailu popsat, jak šíleně plánuje něco jiného. Potom čtenář pochopí, že jak autor, tak postava jsou podobných plánů schopni, a bude je v díle hledat i na jiných místech.

Sami od sebe se ti v tom budou rýpat jenom literární vědci, pokud se někdy staneš klasikem, ale ti potom budou vymýšlet samé šílené konstrukce typu liturgická roucha a hůř. A to už možná vlastně ani nechceš. :)

Laxi

(HMTD, 5. 12. 2010 22:39)

Já čtu pouze na mobilu a ten se mi porouchal dřív než byly zveřejněny zbývající povídky,teď čekám na Nokii N8 jenomže je o ni takoví zájem že je čekací doba asi tak 2 týdny takže si ještě chvíli nepřečtu ani tu tvou,pak to stejně asi nebudu číst vše jen to čemu jsi dal dobré hodnocení,zejména tebe a Torga.Jenže až to budu číst já tak to už tady žádná diskuze nebude :-)

Tserfovi

(el Maestro Laxinatorre, 5. 12. 2010 21:14)

Na to se dá odpovědět jen otázkou:

Kde je dáno, že je nějaký elf chytrý? Jo, jsem trpaslík, no a co? Stejnak mám pravdu. :-)

Koukám další spokojený zákazník, kterému jsem srazil hřebínek a dokopal ho (možná) k lepšímu výkonu. Od té doby, co jsem si na Timesech odchoval Jana III. se mi to moje stádo oveček nějak rozrůstá. :-P

Asi přestanu sám psát a dám se na kritiku (rozumějte recenze) a výchovu mladých talentů. Vynese to víc a budu za toho chytrýho.

Laxinátorovi

(Tserf, 5. 12. 2010 21:09)

Jak se na to tak dívám s odstupem, musím se sám sobě zasmát:-D Každopádně díky za tvoji kritiku, zase si z toho vezmu něco pro další psaní.
Mimochodem, kde je dáno, že všichni bohatí elfové jsou chytří?;-)

Zapomenutá věc Elrosovi

(el Maestro Laxinatorre, 5. 12. 2010 20:39)

Jinak Harald je král a navíc egoistickej parchant, co se nebojí zabíjet. Tahle holka je klaďaska a navíc nemá zas tak vysokou fukci.

HMTD

(el Maestro Laxinatorre, 5. 12. 2010 19:29)

Kde jsi skončil ty? A jak bys to seřadil podle kvality? Je mi jasný, že od tebe (od nikoho) nemůžu čekat stejný rozbory, jako ode mě. Jen já jsem ten cvok, co má na podobný pitomosti čas a chuť, ale aspoň pořadí by mě zajímalo.

Souhrn No. 4

(el Maestro Laxinatorre, 5. 12. 2010 19:23)

1. Mosquito killer (9b)
2. pajarillo (7b+)
3. HMTD (7b)
4. Seamon (6b+)
5. Ardon (6b)
6. Torg (6b-)
7. Tserf (5b-)
5. anglican (4b)
8. Mesmeric (4b)
9. Gamabunta (4b)
10. paprsek (4b-)
11. SirStephen (4b-)
12. Eifel Kladivo (3b)
13. Very (2b)
14. Pluhtík (1b)
15. Arogance (1b-)
16. Avad (0b)

Povídka #20 - Seamon

(el Maestro Laxinatorre, 5. 12. 2010 19:15)

Úvodní prohlášení slibuje buďto originální a zábavnou pakárnu... anebo to, co opravdu slibuje, tedy obrovskou sračku způsobenou ethanolem. A možná i methanolem.

Tak hned první věta dokonalá. Sice je mi jasné, že má modrý drak momentálně lidskou podobu, ale i tak mě představa obří ještěrky krčící se na hřbetě chudáka Kladrubáka docela pobavila. Tak trochu jako nějakej chlap vážící metráka a půl, co si to drandí na minibiku. Jo, tohle bude něco.

Jo, tohle mě baví. A to i přes to, že se nad tím nevznáší tak silný alkoholový opar, jaký jsem čekal a na jaký jsem se těšil.
Víc Dark Elfem inspirovanou povídku jsem zatím nikdy nečetl. Ta věc se zombiemi a nazghúly je vážně stupidně úsměvná.
Odula hláškuje jako žádná jiná bestie před ní a i po ní.
No a konec je ještě geniálnější než začátek.

Kdyby se tohle bralo vážně, byl by to děs, ale takhle oželím i ty zbytečné a nudné plky okolo a dám... pozór...
... 6 bodů.

pro el Maestro Laxinatorre

(HMTD, 5. 12. 2010 19:10)

Jóóóóóó super v tohle hodnocení jsem doufal a vlastně i tvá kritika vůbec nevadí,když vezmu v potaz že zrovna ten konec byl psán ve spěchu který mi zrovna neprospívá.A navíc jen co jsem to odeslal napadlo mě spoustu lepších zakončení, i když délka proslovu by asi byla stejná jen by měl jiný obsah.
Super povzbuzení do dalšího psaní(jo stejně jen co zase začnu tak to odložím).Hromadí se mi rozdělané povídky do kronikáře vesměs s délkou do pěti řádků.
No snažil jsem se o originalitu ostatně jako vždy,pokud dobře čtu komentáře k tvé povídce tak jsi psal o dračím skonu,jo to byla asi první věc co mě napadla a vlastně jsem se tou zemí taky trochu inspiroval i když to z povídky asi nevyplývá.

Povídka #21 - Tserf

(el Maestro Laxinatorre, 5. 12. 2010 18:50)

Začíná to jako Pán prstenů. Ta inspirace je očividná, ale uvidíme dále...

Jestliže slézal horu (chválím, že nebylo použito zlézal), nemohl se ohlédnout, aby zjistil, kolik toho má za sebou. Mohl se podívat nad sebe, aby to zjistil nebo se mohl ohlédnout, aby zjistil, kolik mu toho ještě zbývá.

Elf s pozlaceným lukem? Ano, takový pozlacený luk je na cesty velmi praktický. Nepřitahuje lapky ani somráky a v divočině je nenápadný, protože od něj nejdou žádné odlesky. Úžasný.
Rytíř? To je nějaká rasa? Ano, je jasné, že je to člověk, ale tohle by se zmínit mělo.
Ent se díval do ohně bůhvíproč nenávistně? Všichni vědí proč, nejen bůh.
Tucty vajec... Z Pána prstenů se stala Godzila. :-)

Hustý, tak ten konec je jak vystřiženej z toho nejvíc za vlasy přitaženýho pseudomystickýho braku. Pitomej konec to sráží.

5 bodů.

Povídka #22 - HMmTD

(el Maestro Laxinatorre, 5. 12. 2010 18:27)

No, tohle je podle mýho gusta. Až na pár gramatických kiksů, které ale nejsou tak do očí bijící, jako jinde, jde zatím všechno jako po drátkách. Zajímavé počtení s na místní poměry originální zápletkou.

No, až na pár nesrovnalostí a slabých pasáží je to dobré. Z chyb vypíchnu třeba závěrečný proslov dračice, aneb klasickou chybu závěrečných proslovů. Než by to dračice dořekla, už by ten parchant zaútočil tak třikrát.

Gratuluju, máme tu nové třetí místo. Za 7 bodů.

Povídka #24 - Mesmeric

(el Maestro Laxinatorre, 5. 12. 2010 16:29)

Začátek nic moc... samé já, my, být a mít.

Měli jsme sen mít vlastní armádu. Byli jsme skromní. ... Tyhle dvě věty po sobě mě fakt dostaly. A to, že je to vytržené z kontextu na tom nic nemění.

Zrenovovat není zrovna historické slovo.

Ale abych jen neremcal, číst se to dá, docela to odsejpá, i když se zatím nic neděje. A to i přes mizerný pravopis a jiné neopravené chyby, které vždycky vytrhnou z četby.

Spí v útrobách jeskynní hlavou vzhůru... Tady asi bylo myšleno nohama vzhůru. :-P

No, je to psané strašně chaoticky, že se šlověku až motá hlava. Konec je sice originální a něco podobného bych i uvítal, ale cesta k výsledku je docela pitomá. Navíc byla většina toho jen tlachání zrychlené tím, že se snad ani autor nevyznal ve svých myšlenkách.

Další těžká volba, zůstávám na svých oblíbených 4 bodech.

Hmm

(el Maestro Laxinatorre, 5. 12. 2010 16:03)

No, vypadly z tebe zajímavý teorie. Neřeknu, jestli je nějaká správná, ale stalo se to, co jsem chtěl. Někdo se nad tím zamyslel a třeba si i vymyslel vlastní verzi, která je taky pravděpodobná. Každopádně nepopírám, že to mám nedotažené, ale byl to tak trochu vzdor proti zadání. Nemám rád, když mám dané téma. Takže to třeba ber, jakože trucuju. :-)

No, přiznám se k jedné věci. Mě se moc nelíbí myšlenka, že se drak umí měnit v člověka (nebo v co chce) a hlavně se mi nelíbí, že to pořád lidi dokola omílají. Proto jsem to psal tak, aby si lidi mysleli, že je to tak i tady. Ale tak to není. Arrax (ani nikdo jiný) opravdu není maskovaný drak.

A dost bylo čekání, hrr na další čtení.

Maestrovi

(Elros, 5. 12. 2010 14:29)

Tak oni si toho možná všimli, ale posloupnost velení je holt posloupnost velení. V tvojí povídce zas všichni poslouchají Haralda. Navíc tak strašná mi zas nepřijde. Věc osobního vkusu, s tím nic nenaděláme.

Ohledně tetování: vidím v tom dva hlavní problémy. Zaprvé jsi mě nenavnadil dost na to, abych nad tím chtěl přemýšlet. To samozřejmě může být mnou.
Druhý problém je v tom, že bych těch vysvětlení mohl vymyslet spoustu. Kupříkladu:
1. Arrax je drak, který kdysi dostal nakládačku, a tak se musel ukrýt v lidském těle; pokud vysaje sílu z draka, umožní mu to vrátit se do původní podoby. A možná je to vajíčko dokonce jeho vlastní potomek, kterého zplodil s dračicí, jejíž kostra teď je na kopci, a kterou potom zabil, protože si našla milence jménem Draufurth. Jo, a tak strašně ho zmlátil právě Draufurth, a aby Arrax měl šanci na odvetu, musel mít s sebou armádu a musel mít čas vymyslet ty svoje bouchací lahvičky, jejichž použití ho nestojí žádnou magickou sílu, a to je důvod, proč mu to trvalo tak dlouho. A díky tomu, že vajíčko je jeho potomek, z něj získá o to větší sílu, proto nejde hledat jinam.
2. Arrax je drakobijce, tetování mu dává sílu, ale zase vyžaduje krev draků, a když ji moc dlouho nedostane, vysává ze svého nositele sílu. V tom případě Draufurth nejspíš prostě trapně vyhrožoval. Nebo Draufurth ochránil vajíčko před jakoukoli magií a myslel si, že to bude stačit.
3. Draka, jehož kostra je v Dračím skonu, zabil Draufurth z nějakého mrzkého důvodu, potom si to ale začal vyčítat, a tak když našel neporušené vajíčko, rozhodl se, že ho bude chránit, dokud si pro něj nepřijde někdo vhodný. Proto taky nosí fialovozelené roucho - fialová jako barva pokání a kajícnosti, zelená jako barva naděje (podle praivdel pro křesťanská liturgická roucha). Arrax je potom kdokoli, třeba bývalý kumpán.

A určitě by se toho dalo vymyslet víc, a pokud nebudu procházet povídku slovo po slovu, můžu málokterou z těch variant věrohodně vyvrátit nebo doložit.

Tetování

(el Maestro Laxinatorre, 5. 12. 2010 13:50)

Tetování, jak už jsem ale řekl, má svůj význam. Ano, je sice trochu zbytečné, ale má svůj účel jak pro povídku (pro efekt), tak pro svět, o kterém píšu. Ale nenaservíroval jsem vám vysvětlení, možná ho sem hodím v lednu, ale štvě mě, že jste líní domyslet si, k čemu tetování slouží. Zas tak těžký to podle mě není.
PS: Tohle jméno se mi líbí.

A jinak mi dost vadilo to, že je ta holka takový pako a nikdo z vojáků okolo si toho nevšimne. A ten konec se mi prostě nelíbil, pokud se někomu líbil, tak ať si přidá bod nebo dva.

Anglicanovi

(Elros, 4. 12. 2010 11:18)

Tak abych polemizoval s naším vrchním kritikem, mně tvoje povídka přišla dobrá. Letmým odhadem srovnatelná s Ardonem a lepší než Torgova a Laxinátorova. Protože tvoje povídka, narozdíl od těch ostatních, co jsem zmínil, má spád. Žádné zbytečné vykecávání (nebo jen málo), žádné nevyužité háčky typu Torgovy katakomby nebo Laxinátorovo tetování. Stejně tak to je pěkně svižné na úrovni jednotlivých vět - nejsou ani zbytečně dlouhé (pak by to působilo rozvlekle), ani moc krátké (to by pak znělo jako kulomet a dopadlo by to jak u paprska).
Laxinátor onehdá psal, že ta povídka je zbytečná. No, neznám jeho kritérium zbytečnosti, ale mě to čtení bavilo a to mi ke štěstí celkem stačí. Ne v každém díle musí být nějaké obrovské moudro. A co se týče emočního náboje, pořád jsi v rámci této soutěže silně nadprůměrný. Pak tvrdil, že je to moc krátké - to já ovšem považuji za plus (ano, jsem strašlivý minimalista, na mojí povídce to je dost dobře vidět). A potom se mu nelíbil konec, s čímž já taky nesouhlasím. Zase, nic úžasného, nic objevného, ale nepřijde mi to horší než spousty jiných konců, co už jsem viděl, a to i v profesionálních dílech.
Kdyby se to vyčistilo od chyb, myslím, že by to dokonce mohlo mít šanci v nějaké málo významné soutěži typu Marigold. Na Cenu Karla Čapka holt ještě kousek chybí. :)

Jak dlouhé je to tvoje druhé dílo? Docela by mě zajímalo, jak píšeš, když na to máš čas.